Aktualności

Odwodnienia liniowe

10 Czerwca 2021

Odwodnienia liniowe to system korytek przykrytych kratkami ( rusztami). Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zbieranie wody deszczowej, a następnie doprowadzenie jej do odbiornika, którym może być np. studnia chłonna, przydrożny rów czy kanalizacja deszczowa. Odwodnienie liniowe stosuje się w celu ochrony danego terenu przed zalaniem oraz powstawaniem dużych kałuż, które stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa na drogach.

Odwodnienia liniowe

Kiedy warto zastosować odwodnienie liniowe?

Odwodnienie linowe warto stosować wszędzie tam, gdzie stojąca woda opadowa stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pieszym oraz zagraża utracie mienia. Odwodnienie stosuje się na wjazdach do garaży, na posesje, w strefie załadunku w centrach logistycznych, w poprzek i dróg o znacznym nachyleniu, w strefie przykrawężnikowej, w obniżeniach dróg czy placów. Rodzaj i klasa obciążenia uzależniona jest od zadań stawianych odwadnianemu terenowi, należy jednak pamiętać o wytycznych z normy PN-EN 1433.

Z czego składa się system odwodnienia liniowego?

Odwodnienie liniowe jako system składa się następujących elementów: korytka z kratką, skrzynki odpływowej, zaślepek pełnych lub z rurą odpływową oraz elementów specjalnych. Korytka wykonywane są z różnych materiałów, które są odporne na działanie wody oraz wszelkich zanieczyszczeń, które ona przynosi. Ruszty wykonane są z żeliwna szarego lub stefoidalnego lub ze stali. Studnia pełni funkcję retencyjną oraz zasyfonowania odpływu do kanalizacji deszczowej. W studni znajduje się kosz, który wyłapuje większe zanieczyszczenia takie jak liście. Zaślepka pełna stanowi ściankę zamykającą przekrój poprzeczny kanału. Zaślepka z odpływem stanowi jeden ze sposobów odprowadzenia wody zebranej w odwodnieniu liniowym.


Z jakich materiałów tworzy się odwodnienia liniowe?

Kanały odwodnieniowe można wykonać z różnych materiałów: tworzyw sztucznych, betonu i polimerobetonu. Każdy z wymienionych wcześniej materiałów ma swoje zastosowanie w budownictwie w zależności od stawianych wymagań. I tak kanały wykonane z plastiku są bardzo lekkie, jednak pod wpływem słońca ten materiał szybko się starzeje. Kanały wykonane z betonu mają bardzo grube ścianki, aby przenieść wymagane odciążenia. W tego też powodu są bardzo ciężkie. Kanały wykonane z polimerobetonu mają zdecydowanie chudsze ścianki, są bardzo odporne mechanicznie i chemicznie dzięki właściwością polimerobetonu. Kanały wyposażone są w listwy krawędziowe wykonane ze stali ocynkowanej lub z żeliwa. Ruszty najczęściej produkowane są z żeliwa szarego lub sferoidalnego, stali ocynkowanej lub nierdzewnej, tworzyw czy polimerobetonu. Kratki mocowane są do kanałów za pomocą: śrub, zatrzasków lub podwójnie.