Aktualności

Odwodnienia tunelowe — charakterystyka

24 Sierpnia 2021

Czym charakteryzuje się odwodnienie tunelowe? Odwodnienia tunelowe wykorzystywane są odebrania wody z tuneli, przejść podziemnych oraz dróg pod powierzchnią ziemi i odprowadzenia jej do odbiornika. Dzięki temu można zapewnić bezpieczne przemieszczanie się osób i przewożenie towarów.

Odwodnienia tunelowe — charakterystyka

Warto wspomnieć, że można wyróżnić wiele rodzajów tuneli, między innymi przez wzgląd na ich położenie, bliskość akwenu wodnego, obciążenie, metodę wykonania czy kształt. Najpopularniejszy i standardowy jest jednak podział na dwa rodzaje tuneli: transportowe i komunikacyjne. Do odwodnienia tuneli wykorzystuje się dwa systemy odwodnienia: powierzchniowy oraz wgłębny.

Powierzchniowy system odwodnienia

Zabezpieczenie tunelu należy zacząć od odwodnienia powierzchniowego, którego celem jest całkowite przejęcie oraz sprawne odprowadzenie wody z terenu. Wykonuje się je wokół tunelu, w przejściach podziemnych oraz przepustach. Polega ono na uporządkowaniu powierzchni, co wpływa na efektywność usunięcia wód opadowych oraz wykonaniu specjalnego systemu liniowego, który je przejmie. Dobrze sprawdzającym się rozwiązaniem wykonywanym poprzecznie do kierunku zjazdu, wjazdu, zejścia i wyjścia, jest systemu odwodnienia liniowego przejmującego spływające po powierzchni terenu wody opadowe, natomiast w tunelu w linii krawężnika świetnie sprawdza się odwodnienie tunelowe SYTEC. Pełni ono równocześnie 2 funkcje: krawężnika oraz odwodnienia liniowego.


System odwodnienia wgłębnego

Kolejnym rodzajem odwodnienia tunelowego jest odwodnienie wgłębne. W zależności od sytuacji może mieć za zadanie obniżenie poziomu wód gruntowych lub przejęcie ich dopływu i wyprowadzenie ich poza konstrukcję tunelu. To drugie zadanie charakteryzuje się tym, że nie obniża poziomu wody podziemnej, ale niweluje ciśnienie, jakie wywiera ona na obudowę. W zależności od potrzeb można wbudować specjalne sączki odwadniające, drenaż systematyczny lub galerię zbiorczych wód podziemnych, podłączając do nich zbieracze.

Do odwodnienia wgłębnego wykorzystuje się między innymi sztolnie odwadniające, które pozwalają na odwodnienie głębokich tuneli, znajdujących się w masywie skalnym. Sztolnie muszą znajdować się z obu stron tunelu, aby mogły prawidłowo funkcjonować.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie drenażu, pozwalającego na odwodnienie wgłębne tuneli głębokich i płytkich, musi on jednak znajdować się na obudowie tunelu, jako warstwa drenażowa. Pozwala ona na zrzucanie ujęcia wody do kolektora zbiorczego wewnątrz tunelu. Należy jednak pamiętać, że tunele poddawane drenażowi nie mogą być narażone na bezpośrednie oddziaływanie wód podziemnych.