Aktualności

System tramwajowy ZT.CE — czym jest i jak działa?

22 Września 2021

System tramwajowy ZT.CE jest to system odwodnienia linowego stworzony z myślą o odwodnienia terenu w pobliżu szyn tramwajowych.

System tramwajowy ZT.CE — czym jest i jak działa?

Czym jest system tramwajowy ZT.CE?

System tramwajowy ZT.CE został stworzony na bazie odwodnienie liniowego SYTEC CE15. System CE został wyposażony w dedykowane pod odwodnienie szyn elementy, aby móc sprawnie i szybko odebrać i odprowadzić wody opadowe z terenu przyległego do szyn a także z rowka szyny. Jest to odwodnienie liniowe niezwykle wytrzymałe na drgania związane z poruszaniem się tramwajów do szynach.
Zgodnie z normą PN-EN system sklasyfikowany jest w grupie VI, tj. może być stosowany na lotniskach, w dokach przeładunkowych i wszędzie tam gdzie może wystąpić obciążenie w klasie F900. Rozwiązanie wymaga wykonania opaski betonowej zgodnie z instrukcją zabudowy. Zestawy tramwajowe z kanałów typu CE posiadają na stykach zamki ( wklęsłe i wypukłe), które zapobiegają poziomym przesunięciom kanałów. Na stykach znajdują się również rowki, które umożliwiają uszczelnienie kanału masą trwale plastyczną i mrozoodporną.

System tramwajowy ZT.CE składa się z następujących modułów: moduł międzyszynowy dla rozstawu szyn 1000mm i 1435mm, moduł zewnętrzny oraz moduł międzytorowy.
W skład systemu wchodzą: kanały odwadniające wykonane z polimerobetonu wzmocnione listwami żeliwnymi, ruszty żeliwne mocowane: zatrzaskowo, śrubowo lub podwójnie, studzienki odpływowe, zaślepki zamykające pełne i z rurą odpływową, kolektory odpływowe w 3 typach o regulowanej grubości, która pozwala na dostosowanie długości odwodnienia do potrzeb danego projektu. Niezbędne do montaż odwodnienia torowego są zestawy montażowe wykonane z elementów stalowych.


Działanie systemu tramwajowego ZT.CE

Do wnętrza kanału zebrana woda opadowa dostaje się za pomocą otworów w rusztach oraz kolektorów odpływowych T1 i T3, wyposażonych w specjalne ryjki zbierające wodę z szyn. Z kanału ścieki mogą zostać odprowadzone do odbiornika poprzez odpływ w dnie kanałów 110PCV lub przez zaślepkę z rurą 160PCV zamykającą moduł zewnętrzny lub studzienkę odpływową.

System ZT.CE — czym różni się od innych systemów tramwajowych?

Cechą wyróżniającą system tramwajowych ZT.CE od innych dostępnych na rynku jest materiał, z którego wykonany jest korpus kanałów czyli polimerobeton oraz możliwość dostosowania systemu do indywidualnych wymagań inwestycji. Polimerobeton to materiał niezwykle wytrzymały chemicznie i mechanicznie. Jest także mrozoodporny. Więcej o tym materiale znajdziesz na stronie https://sytec.pl/pl/news/2021/czym-jest-polimerobeton-i17 . Jeśli poszukujesz systemu tramwajowego ZT.CE, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą https://sytec.pl/pl/prod/odwodnienia-liniowe/system-tramwajowy-ztce-i12.