Aktualności

Odwodnienia liniowe a tunelowe — główne różnice

27 Kwietnia 2022

Aby stojąca woda opadowa nie stwarzała zagrożenia na drogach i innych ciągach komunikacyjnych, należy stosować odpowiednie spadki lub zastosować w czasie ich budowy wysokiej jakości odwodnienie. Na rynku znajdziemy ich różne rodzaje, jednak najpopularniejszy podział to odwodnienie liniowe i tunelowe. Jakie są różnice między nimi i które wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Odwodnienia liniowe a tunelowe — główne różnice

Czym jest odwodnienie liniowe i tunelowe? Jakie ma zastosowanie?

Odwodnienie liniowe jest to ciąg korytek z przykrywającym je rusztem. Odwodnienie liniowe z uwagi na jego umiejscowienie może być montowane w poprzek drogi, w strefie przykrawężnikowej czy w tunelu drogowych. Odwodnienie liniowe montowane w tunelu nazywane jest odwodnieniem tunelowym. Odwodnienie tunelowe to specjalistyczny system odwodnień liniowych.

Zadania systemu

Zadaniem odwodnienia liniowego jest odprowadzenie wody z powierzchni, takich jak ulice, drogi czy place. Sprawdza się zwłaszcza zagłębieniach, obniżeniach terenu, gdzie woda może w dużej ilości zalegać tym samym stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Zadaniem odwodnienia tunelowego jest nie tylko pozbywanie się opadów atmosferycznych, ale również przyjęcie paliwa czy innych cieczy z powierzchni jezdni w tunelu.



Budowa odwodnienia

Odwodnienie tunelowe to specjalistyczne rozwiązanie. Sam kanał jest monolityczny ze specjalną szczeliną na całej długości lub na jego części, a dzięki temu mogą równomiernie zbierać ścieki deszczowe. Kanał ten jest samonośny tzn. że nie wymaga pełnej opaski betonowej w czasie eksploatacji. Do odwodnienia liniowego wykorzystywane są przede wszystkim korytka oraz ruszty. Korpusy wykonuje się z polimerobetonu. W zależności od wybranego typu odwodnienia liniowego SYTEC konieczne jest wykonanie pełnej opaski betonowej lub nie. W ofercie dostępne są również kanały monolityczne tzn. w całości wykonane z polimerobetonu.

Gdzie jest odprowadzana woda?

Wodę odprowadzaną z odwodnienia liniowego przechwytują studnie chłonne, kanalizacja, zbiorniki podziemne, rowy melioracyjne lub układy drenarskie czy kanalizacja deszczowa. Zależy to przede wszystkim od ukształtowania terenu. Odwodnienie tunelowe kieruje wodę do studzienek rewizyjnych czy kanałów bez szczelin i dalej do kanalizacji deszczowej. Przy wyborze odwodnienia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie zadania ma spełniać oraz na jakość materiału, z którego będzie wykonane. Firma Sytec to od wielu lat lider na polskim rynku, u którego mogą Państwo nabyć wysokiej jakości odwodnienia liniowe i tunelowe. Zapraszamy do kontaktu już dziś!